FAQ - skoki narciarskie pytania i odpowiedzi

Ile trwa szkolenie?

Szkolenie przygotowawcze do skoku trwa około 10 minut i nie są wymagane żadne badania lekarskie. Instruktor objaśnia poszczególne etapy skoku, od zajęcia miejsca w samolocie, przez sam wyskok aż do lądowania. Objaśniana jest również budowa spadochronu i systemów bezpieczeństwa.
Wszystkie czynności podczas skoku, wykonuje instruktor, klient ma się tylko dobrze bawić. Czas trwania całego skoku, od momentu szkolenia do lądowania wynosi ok. 45 minut.

Jaki ubiór jest wskazany?

Najbardziej komfortowym strojem do skoków jest strój sportowy, ale można skakać również w dżinsach. Każdy klient zostaje ubrany dodatkowo w kombinezon zabezpieczający ubranie i chroniący przed ewentualnym chłodem, rękawiczki, opaskę na głowę, (jeśli jest taka potrzeba), oraz okularki, które są nieodłącznym atrybutem każdego skoczka.
Jeśli chodzi o buty, mają być wygodne-najlepiej adidasy (niewskazane są wysokie np. górskie buty) i dobrze trzymające się na stopie, żeby nie "odleciały" w czasie skoku.

Kto może skakać?

Skakać może praktycznie każdy, a osoby niepełnoletnie za pisemna zgoda rodziców, również osoby niepełnosprawne, jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza.
Przeciwwskazaniami do skoków są:
- waga powyżej 120kg
- wzrost poniżej 120cm.
- choroby serca
- choroby laryngologiczne.

Jak szybko się spada?

Prędkość podczas spadania wynosi ok. 200km/h.

Ile trwa sam skok?

Lot bez otwartego spadochronu trwa ok. 50 sekund, natomiast lot na otwartym spadochronie 5-10 minut.

Co w przypadku, kiedy nie otworzy się spadochron?

Każdy sprzęt spadochronowy składa się z dwóch spadochronów; głównego i zapasowego. W przypadku sytuacji awaryjnej instruktor odpina żle otwarty spadochron główny i otwiera zapasowy, który jest składany w odpowiednio wykwalifikowany sposób tak, aby zawsze się otworzył. Dodatkowym systemem bezpieczeństwa, jest nazywany przez spadochroniarzy "anioł stróż". Jest to malutki komputerek, który w przypadku, kiedy spadochron nie zostaje otwierany, automatycznie sam otwiera spadochron zapasowy na określonej wysokości.

Jak jesteś podpięty do instruktora?

Każdy klient ubrany jest w uprząż i podpięty do instruktora 4-szeklami, które wytrzymują ciężar 4ton każda! Uprząż jest szyta specjalnymi nićmi, które przechodząc odpowiednie testy wytrzymałościowe, podobnie jak cały sprzęt.

Co jeśli pogoda nie pozwala na skok?

W przypadku nieodpowiedniej pogody, (na którą nie mamy wpływu), klient może żądać zwrotu zaliczki, bądź może ustalić inny termin skoku. Zaliczka nie zostaje zwrócona w przypadku odwołania skoku z winy klienta.
Pogoda uniemożliwiająca skoki:
- opad deszczu
- opad śniegu
- zbyt niskie chmury

Opcja filmowania!

Do każdego skoku można dokupić opcję filmowania. Instruktor zabiera kamerę, która umieszczona jest na jego ręce. Umożliwia to uwiecznienie każdej chwili zarówno na ziemi jak i podczas lotu spadochronem. Koszt filmowania 150 zł.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt!